Grupę IEC założyła w 2019 r. nauczycielka angielskiego z ponad 35-letnim stażem pracy w liceach IB. W 2018 r. zaprojektowała ona i uruchomiła pilotażowo dla szkół z Programem IB platformę edukacyjną łączącą uczniów i nauczycieli w grupowej współpracy zdalnej. Jej celem było rozwijanie technik komunikacji w języku angielskim oraz trening umiejętności niezbędnych do odniesienia sukcesu w dzisiejszym świecie: wnikliwe krytyczne myślenie, praca zespołowa, język negocjacji itp. Każdy tematyczny moduł edukacyjny, dopasowany ściśle do potrzeb Programu IB, zawierał szeroki wachlarz ćwiczeń umiejętności receptywnych i produktywnych. Platforma posłużyła do 11 iteracji współpracy 26 szkół IB z 12 krajów Azji, Europy i Ameryki Środkowej, w tym 2 szkół, przystępujących do obecnego projektu.
|
Zaprojektowana wówczas formuła działania zapewniła uczniom i nauczycielom nowe doświadczenie, które poprawiło zrozumienie międzykulturowe i zbudowało nastawienie na rozwój. To doświadczenie zaowocowało chęcią dostarczenia podobnych możliwości każdej szkole w PL. Dziś założycielka IEC Group wspiera nastolatków w Programach Blended Learning, oferując też spersonalizowane, zdalne lekcje. Organizuje trening umiejętności współpracy grupowej w ramach projektów w środowisku międzykulturowym. Zajmuje się również tworzeniem programów nauczania i aktywną wymianą opinii na temat nowości edukacyjnych. W polskich liceach IEC Group wdraża strategie komunikacji międzykulturowej rozwijające umiejętności kluczowe ucznia we współczesnym świecie. Świadcząc konsultacje pedagogiczne dla nauczycieli koncentruje się na skutecznych metodach kształcenia tj. edukacja oparta na dociekaniu/działaniach, grywalizacji. Jako priorytet traktuje umocnienie nawyku uczenia się przez całe życie. Poprzez innowacyjne działania IEC Group wzmacnia kompetencje uczniów i nauczycieli adekwatne do życia w globalnym społeczeństwie i zdigitalizowanym rynku pracy. Polem do nowych inspiracji w tym zakresie jest edukacja zdalna i hybrydowa.
up!homo
Misja up!homo to propagowanie wysokojakościowych innowacji w edukacji. Pracujący z nami nauczyciele od lat testują w 8-u szkołach metody zwiększające skuteczność nauki. Jako jedni z pierwszych oferowaliśmy szkołom wsparcie w przejściu na prace ̨ zdalna ̨. Opracowujemy nowoczesne zestawy powtórkowe dla uczniów, korzystając z bogactwa zasobów online. Dążymy do włączenia uczniów słabiej angażujących się w tradycyjnym systemie nauki, pomagając im łatwiej osiągnąć lepsze efekty edukacyjne. Bogate doświadczenia w projektach realizowanych z grantów EOG i UE wykorzystujemy do wspierania inicjatyw rozwijających polski sektor edukacji. Aby wzmacniać kompetencje w szkolnictwie, w odpowiedzi na potrzeby rynku, chcemy rozwijać potencjał i projektować nieszablonowe narzędzia edukacyjne dobierając do nich rozwiązania technologiczne. Wycia ̨gając wnioski z doświadczenia nauki zdalnej w Polsce w 2020 roku, up!homo zaobserwowało potrzebę stworzenia dodatkowych możliwości komunikacji w języku obcym dla uczniów i dostarczenia im okazji do ćwiczenia umiejętności współpracy, m. in. podczas kontaktów międzynarodowych.
|
W pogłębionej analizie SWOT stwierdzono, że firma dysponuje zasobami ludzkimi (8 aktywnych nauczycieli pracujących na stałe w różnych szkołach ponadpodstawowych w Polsce i na stałe związanych z firmą) oraz dużym potencjałem dotarcia do innych szkół, zarówno z Polski jak i z całego obszaru EOG dzięki trwałym relacjom z podmiotami edukacyjnymi współpracującymi ze spółką w szerokim zakresie. Zidentyfikowaną słabą stroną był brak dostępnych dla nauczycieli nowoczesnych narzędzi umożliwiających międzynarodową współpracę uczniów. Nawiązany w 2019 r. kontakt ze szkołą Menntaskólinn á Tröllaskaga został podtrzymany aby wspólnie z IEC Group wdrożyć projekt międzynarodowej współpracy nauczycieli i uczniów.
Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach (PLO)
Melchior Wankowicz Private High School in Katowice
Liceum prywatne, działające od 2000 r. Społeczność szkolna to 191 uczniów 10 narodowości. Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości, poczuciu odpowiedzialności i tolerancji. Liceum wspiera umiejętności twórczego i logicznego myślenia, przedsiębiorczość i operatywność w działaniu, zdolność dostrzegania potrzeb innych i reagowania na nie. Uczniowie chętnie i często angażują się w przedsięwzięcia charytatywne, a także przez ̇nie rozwijają PTP International Student Chapter. W procesie dydaktycznym każdy uczeń traktowany jest indywidualnie i ma możliwość korzystania z indywidualnych programów i konsultacji. Szkoła oferuje dwa programy - Polskiej Matury i Matury Międzynarodowej (IB). Dysponuje nowoczesną infrastrukturą: laboratoriami do zajęć z przedmiotów ścisłych, klasami wyposażonymi w sprzęt IT. W celu dostarczenia najwyższej jakości edukacji stale pogłębiana jest współpraca z uniwersytetami i szerokim gronem instytucji wspierających nauczycieli w doskonaleniu dydaktyki.
III Liceum Ogólnokształcące C. K. Norwida z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach
III Secondary School of C. K. Norwid with Integration Branches in Kielce
Liceum działa od 1966 r., od 2004r. jako szkoła integracyjna. Ponad 80 nauczycieli kształci obecnie ok. 750 uczniów, w tym 45 os. ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi. Jest to liceum wieloprofilowe, które wyróżnia traktowanie ucznia jako partnera w procesie dydaktycznym. Szkoła z doświadczeniem w 3 projektach europejskich, posiada zaplecze IT, które chce lepiej wykorzystywać. W 2020 r. uczniowie dwóch klas współpracowali w ramach pilotażu z rówieśnikami ze szkół z zagranicy metoda ̨ Connected Learning, doskonaląc umiejętności językowe i trenując miękkie. Nowa formuła działania projektowego przyjęta była z entuzjazmem i zaangażowaniem, choć część nowych wymagań (m.in. autoewaluacja) była dla uczniów wyzwaniem. Takich doświadczeń brak jest w szkole na co dzień. Czas nauki zdalnej pokazał potrzebę rozwoju nowych metod pracy uwzględniających specyfikę uczenia online. Poziom zaangażowania uczniów i poziom umiejętności zmalał w porównaniu do czasu sprzed pandemii. Z przeprowadzonej analizy SWOT płynie wniosek, że aby uczenie na odległość miało sens, uczniowie muszą umieć wziąć odpowiedzialność za własną naukę, a nauczyciele muszą umieć ich w tym wspierać. Do tego niezbędny jest trening w zakresie tworzenia rozwijających zadań, dostosowanych do pracy zdalnej. Potrzebny jest także mentoring dydaktyczny, nowe materiały edukacyjne oraz taktyki angażowania i zwiększenia samodzielności uczniów. W tym celu 3 nauczycieli z 15-20-letnim stażem, będących entuzjastami innowacji edukacyjnych z Kielc dołącza do projektu.
Menntaskólinn á Tröllaskaga (MTR)
Public Upper Secondary School in Ólafsfjórdur Menntaskólinn á Tröllaskaga (MTR)
Szkoła działa od 2010r. Jej motto: Innowacja-Kreatywność-Odwaga. Oferuje ambitny system kształcenia, wspierający aktywność i niezależność uczniów. Młodzież (16-20 lat) jest przygotowywana do studiów uniwersyteckich, mając do wyboru ścieżki: nauk społecznych i humanistycznych, sportu, sztuki, nauk ścisłych i edukacji specjalnej. Program jest oparty na idei różnicowania procesu dydaktycznego i dostosowania do indywidualnych potrzeb. Oferta obejmuje elastyczne opcje nauki: w klasie, samokształcenie z dostępem do szkolnych pomocy oraz na odległość. W tym roku zapisanych jest 500 uczniów, 70 stacjonarnych i 430 uczących się online. Doświadczenia w nauczaniu zdalnym i hybrydowym przyniosły szkole wiele nagród. Lockdown 2020 nie zakłócił funkcjonowania szkoły. W systemie online wyniki uczniów były nadal bardzo wysokie, a nauczyciele, rodzice i uczniowie pozytywnie ocenili to doświadczenie. Chęć dzielenia się dobrymi praktykami, ale i tworzenia nowej oferty edu. jest powodem udziału MTR w projekcie.